Jednolite studia magisterskie pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Cel studiów

Studia przygotowują do realizacji zadań w zreformowanej szkole podstawowej i w przedszkolu. Mają profil poznawczo-kompetencyjny, oparty  na dwóch blokach zajęć: są to teoretyczne podstawy edukacji małego  i młodszego dziecka oraz zajęcia warsztatowe i praktyczne. Egzamin końcowy polega na prezentacji zaprojektowanych i zrealizowanych zajęć zintegrowanych, na pierwszym etapie edukacji lub w przedszkolu. Studia podyplomowe w zakresie Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej adresowane są przede wszystkim do osób zatrudnionych w placówkach oświatowych, a nieposiadających uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola oraz nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, a także innych osób planujących podjąć pracę w tym zawodzie. Studia podyplomowe Pedagogika Przedszkolna i wczesnoszkolna są odpowiedzią na zapotrzebowanie absolwentów studiów pedagogicznych i stanowią najwyższą formę doskonalenia oraz uzyskiwania dodatkowych kwalifikacji i kompetencji  zawodowych. Studia przygotowują do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych  zarówno w publicznych przedszkolach i zreformowanych szkołach podstawowych na I etapie kształcenia, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jak również w przedszkolach i szkołach podstawowych niepublicznych, prowadzonych przez inne osoby prawne lub osoby fizyczne.

Program obejmuje m.in.:

• diagnoza dziecka i środowiska wychowawczego
  • dydaktyka nauczania zintegrowanego
  • dydaktyka wychowania przedszkolnego
  • edukacja medialna w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej
  • elementy matematyki
  • elementy wiedzy o literaturze i języku
  • metodyka wychowania fizycznego
  • muzyka i ruch
  • pedagogika przedszkolna
  • pedagogika wczesnoszkolna
  • pedagogika zabawy
  • plastyka w stymulacji rozwoju małego dziecka
  • psychologia dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym
  • seminarium dyplomowe
  • wiedza o zjawiskach i procesach przyrodniczych z elementami przyrodoznawstwa

Kwalifikacje

Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych na drukach ustalonych w obowiązujących przepisach (wzór MEN I-9aSW). Warunkiem  uzyskania świadectwa jest pozytywne zaliczenie wszystkich przedmiotów, objętych planem kształcenia oraz przygotowanie i obrona pracy dyplomowej.
Studia podyplomowe Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna przeznaczone są dla absolwentów studiów magisterskich i licencjackich na kierunku pedagogika lub zbliżonym, posiadających przygotowanie pedagogiczne, czynnych zawodowo nauczycieli oraz innych osób zainteresowanych  zdobyciem dodatkowych kwalifikacji do nauczania i wychowania przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego. Szerokie spektrum zagadnień, będących przedmiotem zajęć, pozwala na uczestnictwo w nich zarówno ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, jak i osób pracujących w oświacie od wielu lat a pragnących podnieść swoje kwalifikacje.

Praca po studiach

Absolwent po studiach podyplomowych pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna może podjąć pracę jako nauczyciel wychowania początkowego w przedszkolu lub w szkole podstawowej w klasach I-III.

Data rozpoczęcia studiów

luty/ październik każdego roku

Infolinia rekrutacyjna: 511 33 70 50 Zadzwoń teraz!

Skorzystaj z pomocy naszych konsultantów od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 do 18:00